Kuva: Matkahuolto
Myynti

Tori ja Matkahuolto aloittavat yhteistyön

11.3.2025 11:10
Mikko Perttunen
Lapsiperheet ovat ahkeria käytetyn tavaran hankkijoita.

Tori ja Matkahuolto ovat aloittaneet yhteistyön, jonka johdosta Toridiilin kautta ostetut ja myydyt tavarat voi jatkossa lähettää Matkahuollon kuljetuksella.

Toridiili on Torin palvelu, jonka avulla rekisteröityneet käyttäjät voivat hoitaa koko kaupankäynnin suoraan Torissa viestinnästä maksamiseen ja tavaran toimitukseen. Yhteistyö matkahuollon kanssa lisää toimitusvaihtoehtoihin yli 2 500 pakettipistettä ja -automaattia.

MAINOS

Torilla on jo aiemmin ollut kuljetuskumppanuus Postin kanssa.

Torin teettämän kyselytutkimuksen perusteella lapsiperheet erottuvat ahkerina käytetyn tavaran ostajina. 86 prosenttia perheistä on ostanut viimeisen puolen vuoden aikana vähintään yhden tuotteen käytettynä uuden sijaan, kun koko väestössä vastaava luku on huomattavasti pienempi, 68 prosenttia.

Osa lapsiperheistä luottaa käytettyyn tavaraan lähes kokonaan. Kuusi prosenttia perheistä on ostanut kaiken tarvitsemansa käytettynä.

MAINOS