Unsplash/Nordwood Themes
Ilmiöt

Shoppailuun tarkoitetut sovellukset ovat nousseet jo toiseksi suosituimmiksi mobiiliapplikaatioiksi

3.3.2021 13:00
Toni Rajamäki
Musiikkisovellukset ovat edelleen suosituimpia.

Koronapandemia on lisännyt shoppailuun tarkoitettujen mobiilisovellusten suosiota maailmassa, kertoo HelpCenter-sivusto, jonka tiedot ovat peräisin konsulttitoimisto IMI:n tutkimuksesta.

Tutkimuksen mukaan “shoppailu-appit” ovat toiseksi suosituin kategoria mobiiliapplikaatioissa heti musiikkisovellusten jälkeen. Musiikkisovelluksia käyttää 79 prosenttia vastaajista, kun taas shoppailusovelluksia 78 prosenttia. Seuraavaksi suosituimpana ovat sää- (77 prosenttia), uutis- (74 prosenttia) ja striimaussovellukset (73 prosenttia).

Tutkimukseen osallistui yli 40 000 ihmistä 39 maassa.

Kauppasovellusten suosio nousi selvästi viime keväänä koronatilanteen pahennuttua ympäri maailman. Latausten määrä nousi Euroopassa 36 prosentilla vuoden toisella neljänneksellä eli huhti-kesäkuussa, kun vertailukohtana on ensimmäinen neljännes.

Tuloksista selviää myös, että koronapandemia on vauhdittanut shoppailun digitalisoitumista. Jopa 71 prosenttia shoppailee verkossa päivittäin. Eniten päivittäistä shoppailua harrastavat milleniaalit (73 prosenttia), mutta myös prosentuaalisesti pienimmän ryhmän muodostavat yli 55-vuotiaat ovat löytäneet verkko-ostamisen (65 prosenttia).

Verkkokauppojen suosio kasvoikin merkittävästi viime vuonna. World Economic Forumin mukaan kehitys pomppasi eteenpäin viidellä vuodella.

IMI:n tutkimus antaa tärkeää tietoa myös siitä, mitä kuluttajat haluavat verkkokaupoilta. Kyselyyn vastanneista 71 prosenttia sanoo, että heidän ostopäätöksensä johtuvat hyvästä ostokokemuksesta, joka syntyy brändistä ja palvelun laadusta. HelpCenterin mukaan ostajat ovat nykyään entistä vaativampia ja odottavat nopeampaa, luotettavampaa ja personoidumpaa palvelua.

MAINOS
MAINOS